ایران شایستگی میزبانی مسابقات زنان جهان را دارد/ همه شطرنج‌بازان باید قانون و فرهنگ کشور میزبان را رعایت کنند

نماینده فدراسیون جهانی شطرنج گفت: ایران شایستگی برگزاری مسابقات سطح‌ بالایی همچون رقابت‌های قهرمانی زنان جهان را دارد.

ورزش تودی: نشست خبری جفری بورگ نماینده فدراسیون جهانی شطرنج و مدیر اجرایی این فدراسیون بعدازظهر امروز (سه‌شنبه) برگزار شد.

وی در خصوص اعطای میزبانی مسابقات شطرنج قهرمانی زنان جهان به ایران اظهار داشت: در جلسه مجمع عمومی فیده که در باکو برگزار شد، این مجمع میزبانی این تورنمنت را به ایران داد. در این مجمع همه کشورهای عضو حضور داشتند و هیچ اعتراض و شکایتی به میزبانی ایران نشد. اینکه چند نفر به مسئله حجاب در ایران اعتراض کردند مورد بحث نیست چون ایران پیش از این هم میزبان خوبی بوده است.

نماینده فدراسیون جهانی شطرنج افزود: در روز اول حضور در ایران به ملاقات نصرالله سجادی رفتم و قرارداد برگزاری این مسابقات امضا شد. پس از آن هم از هتل‌هایی که امکان برگزاری مسابقات را داشتند بازدید کردم. مطمئن هستم که ایران شایستگی این میزبانی را دارد. خوشبختانه ارتباط خوبی بین فیده و فدراسیون ایران وجود دارد و ما از برگزاری مطلوب مسابقات قهرمانی زنان جهان مطمئن هستیم.

بورگ ادامه داد: درباره حجاب در ایران تماس‌های زیادی از سوی رسانه‌های مختلف داشتیم اما باید این را بگویم که فدراسیون جهانی همه شطرنج‌بازان را برای شرکت در این رویداد متقاعد می‌کند. ما پاسخگوی هتل و پذیرای کشور میزبان از شطرنج‌بازان هستیم و تاکید داریم که آنها باید قانون و فرهنگ کشور میزبان را رعایت کنند. در 10 روز آینده مشخص می‌شود که کدام بازیکنان واجد شرکت در این رویداد ورزشی هستند و قرارداد شرکت در آن را امضا می‌کنند. به هر حال هر کدام از آنها که نخواهند به ایران سفر کنند، لیستی از بازیکنان رزرو داریم که جایگزین آنها می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه هویی فان قهرمان شطرنج زنان جهان در مسابقات این دوره شرکت نخواهد کرد، گفت: او از قبل هم گفته بودکه شرکت نمی‌کند البته این مسئله به دلیل مخالفت با سیستم برگزاری مسابقات است نه مسئله حجاب، این شطرنج‌باز 6 ماه قبل انصراف خود را اعلام کرد اما سایر بازیکنان شرکت خواهند کرد.

نماینده فدراسیون جهانی شطرنج در ادامه این نشست خبری با اشاره به موضوع اعتراض یک شطرنج‌باز آمریکایی به میزبانی ایران و بحث حجاب عنوان کرد: اعتراض‌ها هیچ‌کدام‌ها رسمی نبود و در شبکه‌های اجتماعی دیده می‌شد. رسانه‌هایی هم که اخبار این اعتراضات را پوشش می‌دادند منبع‌شان همان صفحات اجتماعی بود. باید این را بگویم که فیده در قبال نظرات شخصی در این صفحات پاسخی ندارد.

مدیر اجرایی فدراسیون جهانی شطرنج خاطرنشان کرد: مذاکرات زیادی برای میزبانی شد اما نظر ما این بود که میزبانی در اختیار کشوری قرار بگیرد که در راستای ارتقای سطح شطرنج تلاش می‌کند. به نظرم ایران شایستگی برگزاری این سطح از مسابقات را دارد، 2 دوره قبلی در روسیه بود و حالا میزبانی ایران یک فرصت مناسب است که کشور شما توانایی‌ها و مهمان‌نوازی خود را نشان بدهد.

بورگ با اشاره به برگزاری مسابقات قهرمانی جهان در نیویورک گفت: مسابقاتی که در نیویورک قرار است برگزار شود 5 میلیون دلار بودجه برایش در نظر گرفته شده اما اینجا با 700 هزار دلار می‌توان رقابت‌ها را برگزار کرد.

وی در خصوص جایگاه شطرنج‌بازان ایرانی در دنیا اظهار داشت: سطح شطرنج در ایران بالاست و در باکو که مسابقات المپیاد جهانی برگزار شد این مسئله دیده شد، به نظرم خادم‌الشریعه می‌تواند الگوی مناسبی برای شطرنج‌بازان جوان باشد، همینطور باید به مبینا علی‌نسب نیز اشاره کنم که در مسابقات نوجوانان جهان به مقام نایب‌قهرمانی رسید.

نماینده فدراسیون جهانی شطرنج در پایان گفت: مطمئن هستم که میزبانی این رویداد پیشرفت خوب و زیادی را برای شطرنج ایران به ارمغان خواهد آورد.

دکمه اشتراک گذاری تلگرام

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *