سبقت پرسپولیس از استقلال با جادوهای پرفسور

پرسپولیس به واسطه بازی خوب و تماشاگر پسندش توانسته هواداران زیادی را نسبت به استقلال به استادیوم بیاورد.

ورزش تودی: برانکو ایوانکوویچ در دو سال اخیر تیم خوبی ساخته که سهم به‌سزایی در آشتی هواداران با استادیوم‌ها داشته است. پرسپولیس از ابتدای لیگ پانزدهم شکل و شمایل جدیدی از بازی زمینی و تک‌ضرب را در فوتبال ایران اکران کرد که با استقبال وسیع هواداران مواجه شد. حالا هیچکس تعجب نمی‌کند که در بازی آخر هفته این تیم با نفت آبادان، بیشتر از ۶۰هزار نفر خودشان را به ورزشگاه آزادی می‌رسانند و مسابقه را از نزدیک تماشا می‌کنند. مرور آمار یک‌ونیم فصل گذشته به وضوح نشان می‌دهد پرسپولیس در جذب تماشاچی از رقیب سنتی‌اش سبقت گرفته و وضع بهتری دارد. البته انتظار می‌رود با حضور منصوریان در استقلال، هواداران این تیم هم به تدریج استقبال بیشتری از مسابقات به عمل بیاورند و تا حدودی تعادل در این زمینه برقرار شود.

لیگ پانزدهم
در پایان مسابقات فصل گذشته، مدیر واحد آمار و انفورماتیک سازمان لیگ آمار رسمی به ثبت رسیده برای تماشاگران پرسپولیس و استقلال را اعلام کرد. بر این اساس مشخص شد پرسپولیس در تمام ۳۰مسابقه فصل قبل، ۹۹۵هزار تماشاگر داشته و از این نظر صدرنشین جذب هوادار روی سکوها بوده است. استقلال هم با جذب ۷۲۴هزار تماشاگر در ۳۰مسابقه لیگ پانزدهم، روی پله دوم ایستاده بود. مقایسه این دو عدد، فاصله ۲۷۱هزار نفری بین سرخابی‌ها را نشان می‌دهد که عدد معناداری است. البته این آمار بدون تفکیک هواداران تیم‌های میزبان و میهمان و با جمع بستن همه کسانی که در تهران و شهرستان‌ها برای تماشای مسابقات سرخابی‌ها به استادیوم رفته‌اند محاسبه شده است.

لیگ شانزدهم
لیگ شانزدهم در حالی به پایان ثلث اول رسید که امسال هم تا اینجا پرسپولیس پرتماشاگرترین تیم لیگ بوده است. آمار هواداران حاضر در ورزشگاه برای هر مسابقه، در پایان هفته روی خروجی سایت سازمان لیگ قرار می‌گیرد و اگر به همین ارقام استناد کنیم، مشخص خواهد شد امسال هم سرخپوشان در جذب هوادار برای مسابقات داخل و خارج از خانه، از آبی‌ها پیشی گرفته‌اند. مرور آمار ۱۰هفته اول نشان می‌دهد پرسپولیس تا به حال حدود ۳۲۳هزار تماشاچی را برای دیدن مسابقاتش به استادیوم جذب کرده است. این در حالی است که استقلال تا کنون حدود ۲۶۹هزار تماشاچی در ورزشگاه‌ها داشته است که این دو عدد هم فاصله‌ای ۵۴هزار نفری را نشان می‌دهد. البته یک نکته مهم مربوط به آمار ۷۵هزار نفری تماشاگران داربی است که برای هر دو تیم به شکل یکسان محاسبه شده، در حالی که بخش اعظم سکوهای هواداران استقلال در آن مسابقه خالی ماند و آبی‌ها استقبال خوبی از آن دیدار به عمل نیاوردند. شاید اگر می‌شد آمار آن بازی را به دقت برای هر دو تیم محاسبه کرد، اختلاف سرخابی‌ها بیش از این افزایش پیدا می‌کرد.

سرخ‌ها در پی افزایش فاصله
در مجموع از ابتدای فصل گذشته تا کنون، پرسپولیس چیزی حدود ۳۲۵هزار تماشاچی بیشتر از استقلال داشته که در نوع خودش جالب است. این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که آبی‌ها هم فصل گذشته تقریبا در تمام طول سال مدعی کسب عنوان قهرمانی بودند. البته باید یادآوری کرد مسابقه اول استقلال در این فصل برابر نفت تهران بدون حضور تماشاگران برگزار شد، هرچند پرسپولیس هم فصل قبل در بازی برگشت با سیاه‌جامگان نتوانست از حضور هوادارانش سود ببرد.

دکمه اشتراک گذاری تلگرام

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *